Gebelikte Beslenm

Gebelikte Beslenme

İyi bir hamilelik ve sağlıklı bir doğum için bilinmesi gerekenler…
Ülkemizdeki kadınların çoğu hamilelik öncesinde normal kiloda olsalar bile doğum sonrasında kilo problemi yaşarlar. Bunun en önemli nedeni “iki canlısın” denilerek yüksek kalorili yiyeceklere yönlendirilmeleridir.

HAMİLELİKTE SAĞLIKLI BESLENME NEDEN GEREKLİDİR?
Hamile bir kadının beslenmesine dikkat etmesi normal sınırlar içinde kilo alması ( 7 ila 12 kilo arasında olması önerilir) sağlıklı bir gebelik geçirmesi beslneme kökenli rahatsızlıkları en aza indirmesi normal kiloda bir bebek dünyaya getirmesi ve doğum sonrası formuna kısa sürede kavuşması açısından önemlidir.

SAĞLIKLI BESLENME İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Hamlelikte önerilen beslenme şekli tüm temel besinlerin yeterince ve düzenli alınmasına dayanır. Hamilelik döneminde vitaminlere proteinlere bol sıvıya minerallere ve elementlere duyulan ihtiyaç artar. Hamilelik anne adayının normal kalori ihtiyacına ek olarak sadece 300 kalorilik bir artış gerektirir. Bunun üstüne çıkılması ise annede gereksiz kilo artışına neden olurken çeşitli sıkıntılarıda beraberinde getirir.

GEBELİKTE VİTAMİN İHTİYACI
Gebelik boyuncu ihtiyaç duyulan tüm vitaminler doğal beslenme yoluyla elde edilebilir. Ancak şiddetli bulantı ve kusmalarda veya annenin ileri derecede beslenme yetersizliği yaşadığı durumlarda ek bir vitamin desteğinden söz edilebilir. Vitamin desteği sadece folik asit için ( karnabahar ıspanak fındık fıstıkta bol bulunur ) geçerlidir.

MİNERALLER
Kalsiyum ve demir kan yapımı ve kemik yapısı başta olmak üzere yaşamsal fonksiyonların devamı için gereklidir. Minerallerin beslenme yoluyla ihtiyaç duyulan ölçüde karşılanması mümkün olmadığından doktor kontrolünde ek olarak alınmalarında sakınca yoktur.

PROTEİN
Genellikle hayvansal gıdalardan ( et süt yumurta baklagiller gibi ) alınan protein ihtiyacının karşılanması için 50-60 gramlık bir tüketim yeterlidir.

KARBONHİDRAT
Gebelikte fazla kiloların en sık nedenlerinden biri olan karbonhidratlar dikkatli tüketilmesi gereken temel beslenme kaynağıdır. Doğal kaynaklardan karşılanmalıdır.

DEMİR
İkiz ve çoğul gebelikler veya kansızlık bulgusu olan anneler başta olmak üzere tüm annelerin demir desteği alması gerekir. Çünkü bebeğin ve annenin ihtiyacı olan demiri doğal yollardan karşılanması çok zordur.

SIVI TÜKETİMİ
Gebelikte artan kabızlık ve halsizlik şikayetlerinin giderilmesinde yardımcı olan suyun gün içinde aralıklarla üç litre tüketilmesi gerekir. Günde birden fazla kahve ikiden fazla çay tüketilmemeli ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.

BESLNEME ÖNERİLERİ
• Gebelerin azar azar sık öğünlerle yemek yemeleri yatmadan 2 saat önce yemeği kesmeleri önerilir.
• Lifli ve posalı yiyeceklerin tüketilmesi kabızlık problemi yaşamamak için gereklidir.
• El ve ayaklarda ödemi önlemesi açısından tuz kısıtlamasına gidilmelidir.
• Anneye ve bebeğine faydalı olacak besinlerin tüketilmesi ( taze sebze ve meyve gibi)ve börek tatlı gibi gıdalardan mümkün olduğunca kaçınılması gerekir.
• Salam sosis sucuk gibi işlenmiş etlerden kaçınmalıdır.
• Et ve süt ürünlerinin ise güvenilir yerlerden alınması ve iyi pişirildikten sonra tüketilmesi gerekir.