Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazanda doğru beslenerek kilonuzu koruyabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre oruç tutanlar gün boyunca bir şey yemedikleri için zayıfladıklarını düşünüyorlar bu nedenle oruç tutanlar iftar ve sonrasında aşırı besin tüketiyor ve bu ayda 3-5 kilo alıyorlar. Ancak oruç tutarken şişmanlayabilir kilonuzu koruyabilir veya zayıflayabilişiniz bu tamamen ne yediğinizle ilgilidir. Üç ana ve 1-2 ara öğün olan günlük beslenmemiz ramazanda iki öğüne düşerken özellikle kırmızı et ekmek pilav makarna tatlı tüketimimiz artar buna karşılık sebze meyve ve beyaz et tüketimimiz de azalır. Oysa günlük almamız gerek enerji protein yağ vitamin ve mineral oranları aynıdır.

RAMAZANDA MİDEYE BİRDEN YÜKLENMEK HAMUR İŞLERİNİ ÇOK İYİ ÇİĞNEMEDEN YEMEK HEM SAĞLIĞIMIZI HEMDE FORMUMUZU KAYBETMEMEMİZE NEDEN OLUR. NE YEMELİYİZ?
İftarda boş mideye yüklenmemek gerekir bu hazımsızlığa neden olabilir iftar menüsünde aynı gruptan iki yemeğin olmamasına yemeklerin karın doyurucu renk ve kıvam bakımından birbirleriyle uyum içerisinde olmasına dikkat edilmeli tercihler hamur tatlıları yerine kazandibi sütlaç gibi sütlü tatlılardan yana yapılmalıdır. İftardan birkaç saat sonra 1-2 porsiyon meyve yenmesi ise sindirime yardımcı olur ayrıca iftardan sonra mutlaka 30 dakika yürüyüş yapmak gerekir.

NEDEN SAHURA KALKILMALI?
Günümüzde özellikle çalışanlar sahura kalkmamayı tercih ederken bazı kişilerde sahurda fazla yemek yer bu yanlıştır çünkü bütün gece ve gün boyunca boş kalan mide de asit salgısı artar buda çeşitli mide rahatsızlıklarına yol açar uzun süre aç kalmaksa kan şekerinin ve tansiyonun düşmesine neden olur. Oruç tutanlar mutlaka sahura kalkmalıdır. Sahurda kahvaltı ve çorba en doğru seçimdir ve 1-2 ince dilim ekmek de mutlaka tüketilmelidir kahvaltıda sucuk salam gibi ürünlerden sakınılmalı özellikle yaşlılar süt yoğurt ve peynir tüketmelidir.

NASIL YEMELİ?
Yemekler yavaş ve yeterince çiğnenerek yenmelidir sindirim ağızda başlar yeterince çiğnenmeden yenen yiyecekler sindirim sistemini zorlar ve zamanla birçok hastalığa sebep olur.

MENÜ ÖRNEĞİ
• İftar saati : bir kase çorba ızgara tavuk veya balık bir porsiyon etsiz sebze yemeği yarım su bardağı yoğurt 1-2 ince dilim ekmek veya aynı büyüklükte yağsız pide yağsız salata
• Saat 19:00 : 1-2 porsiyon meyve 2 bardak su
• Saat 20:30 : 1 küçük kase sütlü tatlı 2 bardak su
• Saat 22:00 : 1-2 porsiyon meyve 2 bardak su
• Sahur saati : 1 kase çorba 1 adet haşlanmış yumurta (haftada 1-2 kez) 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir 2-3 adet zeytin 1-2 ince dilim ekmek veya aynı büyüklükte pide söğüş salata 1 su bardağı ayran 1 porsiyon meyve

KİMLER ÖNCE DOKTORUNA DANIŞMALI?
Ramazanda beslenme kurallarına uygun yemek yediğinizde sağlığınızı korurken ay boyunca sindirim sisteminizi de dinlendirmiş olursunuz kanser hastaları sürekli ilaç kullanan hastalar kalp damar ve şeker hastalığı olanlar ve özellikle sindirim sisteminde sorun yaşayanlar doktorlarına danışmadan oruç tutmamalıdır herkese sağlıklı ramazanlar dilerim.